Wrocławski Portal Sportowy - VULCAN


LIGA JASNOWIDZÓW - ZASADY PUNKTACJI

1. Punktacja generalna
Punkty do klasyfikacji generalnej jasnowidzów, przydzielane są po każdej kolejce proroctw. Z uwagi na szaloną popularność lotów narciarskich w naszym kraju oraz nadprzyrodzone zdolności lewitacyjne sportowego idola ostatnich lat w Polsce, zdecydowaliśmy się za podstawę naszej klasyfikacji generalnej, przyjąć system klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich. Idea klasyfikacji generalnej ligi jasnowidzów polega na nagradzaniu tylko trzydziestu proroków, których przewidywania najlepiej wypadły w konfrontacji z rzeczywistością. Punkty przyznawane są zgodnie z pozycją w kolejce oraz tabelą punktacji poniżej.

miejsce punkty miejsce punkty miejsce punkty
1 100 11 24 21 10
2 80 12 22 22 9
3 60 13 20 23 8
4 50 14 18 24 7
5 45 15 16 25 6
6 40 16 15 26 5
7 36 17 14 27 4
8 32 18 13 28 3
9 29 19 12 29 2
10 26 20 11 30 1

Na bezbłędnego wróża/wróżkę czeka w każdej kolejce nadzwyczajna pula punktów. Oprócz 100 za pierwsze miejsce w rundzie przewidywań, otrzyma on/ona dodatkowo, zupełnie za darmo ;) 100 złociutkich punktów do klasyfikacji generalnej.
2. Punktacja kolejki
Punktacja kolejki opiera się o dwuczęściowy system oceny trafności przewidywań. Pierwsza, bardziej znacząca część oceny - nazwijmy ją "dużymi punktami" - bierze pod uwagę głównie trafność wytypowania zwycięzcy w meczu, którego wynik jest tematem jasnowidzenia. Zdobywcy większej liczby dużych punktów (w skali od 1 do 3) znajdą się wyżej w klasyfikacji.

duże punkty
idealne wytypowanie wyniku 3
poprawne wytypowanie zwycięzcy 2
udział w typowaniu 1
brak typu 0

Druga część oceny - tę nazwijmy "małymi punktami" - obliczana jest w oparciu o, ogólnie rzecz ujmując, różnicę pomiędzy wynikiem przewidywanym i rzeczywistym. Im ta różnica większa tym wartość małych punktów wyższa. Oczywiście uważni analizatorzy regulaminu w mig zauważą - za małymi punktami nie powinniśmy przepadać. Ich wartość dla idealnie wytypowanego wyniku wynosi 0. Wśród jasnowidzów o tej samej liczbie dużych punktów, ci których proroctwa ocenione zostaną niższą wartością małych punktów znajdą się wyżej w klasyfikacji.

Małe punkty wylicza się na podstawie różnic punktów zdobytych i typowanych dla obu drużyn. Jeśli któraś z różnic jest ujemna odrzucany jest jej znak. Różnice po zsumowaniu dzieli się na pół.

obliczanie małych punktów
WYNIK PRZEWIDYWANY  
punkty gospodarzy Ph
punkty gości Pg
WYNIK MECZU  
punkty gospodarzy Mh
punkty gości Mg
wartość (| Ph - Mh | + | Pg - Mg |) / 2
Zmienione fragmenty punktacji:
Do końca sezonu 2007/2008

Na bezbłędnego wróża/wróżkę czeka w każdej kolejce nadzwyczajna pula punktów ... 150 złociutkich punktów do klasyfikacji generalnej.
Do końca sezonu 2003/2004

Sposób obliczania wartości małych punktów, nie jest zbytnio skomplikowany niemniej jego zrozumienie wymaga chwili skupienia i medytacji. Wartość małych punktów określa suma dwóch składowych.

małe punkty
pierwsza składowa S1
druga składowa S2
wartość małych punktów S1 + S2

Aby określić pierwszą składową małych punktów, należy wyliczyć różnice punktów w wyniku typowanym oraz rzeczywistym a następnie odjąć je od siebie. Jeśli wynik będzie ujemny to odrzucamy jego znak.

obliczanie pierwszej składowej (S1) małych punktów
WYNIK PRZEWIDYWANY  
punkty gospodarzy Ph
punkty gości Pg
różnica punktów w wyniku Pr = Ph - Pg
WYNIK MECZU  
punkty gospodarzy Mh
punkty gości Mg
różnica punktów w wyniku Mr = Mh - Mg
wartość pierwszej składowej | Pr - Mr |

Drugą składową małych punktów określa się na podstawie różnic punktów zdobytych i typowanych dla obu drużyn. Jeśli któraś z różnic jest ujemna odrzucany jest jej znak. Różnice po zsumowaniu dzieli się na pół.

obliczanie drugiej składowej (S2) małych punktów
WYNIK PRZEWIDYWANY  
punkty gospodarzy Ph
punkty gości Pg
WYNIK MECZU  
punkty gospodarzy Mh
punkty gości Mg
wartość drugiej składowej (| Ph - Mh | + | Pg - Mg |) / 2


Do dnia 2003-11-20:

Drugą składową małych punktów określa się na podstawie różnicy zdobyczy punktowej drużyny zwycięskiej i typowania punktów tej drużyny (nawet jeśli nie została wskazana jako zwycięzca). Różnicę tę dzieli się na pół. Jeśli wynik jest ujemny odrzucany jest jego znak.

obliczanie drugiej składowej (S2) małych punktów
WYNIK MECZU  
punkty drużyny zwycięskiej Mz
WYNIK PRZEWIDYWANY  
punkty drużyny, która okazała się zwycięska Pz
wartość drugiej składowej | Pz - Mz | / 2administrator portalu liczba odwiedzin : 17304682